FAQ

Dělám jen individuální terapii dospělých, tedy nedělám ani párovou terapii ani nepracuji s dětmi. Terapie jsou plně hrazené klientem. Můžeme pracovat na nejrůznějších tématech, nevyhýbám se vpodstatě ničemu, ale do určitých oblastí vidím víc a dělám je raději. Podívejte se na titulní stránku webu, které to jsou (rubrika Oblasti).

Jako příprava je nejlepší rozmyslet si téma, se kterým přicházíte. Rozmyslete si

* jak téma vzniklo, od kdy se vyskytuje ve vašem životě
* jaké důsledky má na vaše současné fungování v životě,
* co je vaše zakázka, co byste v souvislosti s tímto tématem potřeboval od terapie,
* kdyby terapie byla 100% úspěšná a zakázku dokonale splnila, jak byste to poznal/a?

Mějte také zhruba rozmyšleno, jak často byste se rád setkával/a a na jak dlouho.

Osobně i on-line. Pro terapeutická setkání mám vyhrazeny úterky až čtvrtky. Výjimečně se jde domluvit i na dalších dnech.

Adresa pro osobní setkání je Urxova 6, ale fakticky je to z ulice Urxova za rohem do ulice Petra Slezáka, první dveře za kavárnou Etapa. MHD spojení je nejlepší metrem na Křižíkovu a pak jednu stanici tramvají na zastávku Urxova. Docela se tam většinou i dá najít místo na parkování, pokud jedete autem, parkovné tam je za nižší sazbu. Do terapeutovny se vstupuje přímo z ulice, nemám „čekárnu“, pokud přijdete výrazně dříve, můžete se posadit do kavárny Etapa a počkat tam.

Pokud klient může dorazit osobně, preferuji to, obzvlášť na počátku spolupráce. Ale občas to nejde. Mám i klienty, kteří jsou na Moravě nebo dlouhodobě v zahraničí, pak je online jedinou možností. Jde o to mít prostředí, ve kterém vás nikdo a nic neruší. U jednoho klienta jsem si všimnul citelně vyšší uzavřenosti na online sezeních než při osobních setkáních. Povídali jsme si o tom a zjistili, že se mu nechce mluvit z domova o intimnějších věcech, protože se obává, aby ho manželka přes dveře neslyšela. Takové faktory je třeba uvážit. Tenhle klient byl pak spokojený, když se na online terapii přesunul do svého auta. Tam měl opravdový pocit soukromí a mluvil otevřeně. Často ale i na online sezeních pracujeme s tělem. Přes kameru mohu ukázat různá cvičení se silným vlivem na psychiku a když má klient dobrý prostor kolem sebe, může to dost pomoct. Pokud můžete, zkuste najít místo, kde se můžete při online setkání postavit a trochu pohybovat.
Od klientů nevyžaduji žádnou identifikaci a poznámky si vedu anonymizovaně. O některých klientech mluvím v supervizi, ale opět zcela anonymizovaně, neuvádím ani detaily o profesi, vzdělání apod. Tento aspekt ctím natolik, že i když mi klient řekne příjmení (nebo je vidět z kontaktního mailu), tak ho po čase zapomenu 🙂 I tak může klient požádat, abych jeho případ do supervize ani anonymizovaně nenosil a to pak ctím.
Ano. Do supervize pravidelně chodím a vnímám to jako základní dobrou praktiku terapeutické profese. Volba klientů pro supervizi je dle mého vlastního uvážení. V supervizi neuvádím žádné detaily klientů, které by ukázaly jejich totožnost, ctím anonymitu. I tak může klient požádat, abych jeho případ do supervize ani anonymizovaně nenosil a to pak ctím.
Ano. Snažím se vycházet vstříct klientům v naléhavých či krizových situacích a tak se může stát, že se na vás občas obrátím s prosbou o přesun sjednaného termínu, aby bylo možné narychlo zařadit někoho, kdo terapeutickou pomoc potřebuje naléhavě.
Standardní storno podmínky sezení jsou „do 48 hodin před zahájením“. Pokud sezení zrušíte později, budu požadovat úhradu, ledaže by se mi narychlo povedlo sehnat náhradního klienta (často se to povede a úhradu pak nechci). **Omluvy prosím ne mailem ale přes SMS / Whatsapp, mail nečtu každý den**

Na terapii doporučuji chodit ve střízlivém stavu nebo aspoň ve stavu, který umožňuje dobrý kontakt se sebou, svými pocity a s terapeutem. Jinak jsou to vyhozené (vaše) peníze a ztráta času.

Pokud to jen trochu jde, naplánujte si čas na terapii tak, abyste mohli po dobu sezení vypnout mobil a ponořit se do terapeutického procesu. Taková práce je mnohem účinnější a pomůže vám víc, než když co chvíli zvedáte mobil a odbíháte do svých všednodenních povinností. Samozřejmě ale je to váš čas a občas je nějaký důležitý telefonát nutné zvednout. To je v pořádku, jen by to neměl být standard.

Už po prvním sezení může člověk odcházet v otevřenějším, citlivějším stavu. Pokud to jde, je dobré si po sezeních dát trochu času na dobrý návrat do všední reality, jít třeba na procházku nebo být v klidnějším prostředí, vyhnout se příliš stresujícím činnostem, konfliktním situacím apod. Pokud to nejde, je dobré si aspoň uvědomovat, že bezprostředně po terapii může někdo tyto situace prožívat citlivěji.

Používám metodu [biosyntéza], ve které jsem absolvoval i pětiletý výcvik. Během sezení se kromě povídání často dostaneme i k práci s tělem, jako je relaxace, meditace, cirkulace, dechová cvičení apod. Práce s tělem probíhá většinou bezkontaktně a je v pořádku, pokud klient požádá, abychom jenom povídali – budu to respektovat, není to povinnost ale  nabídka jak často poměrně výrazně zvýšit účinek terapeutického sezení a také poskytnout techniky, které lze aplikovat mimo sezení.